Bazylika Mariacka w Krakowie.

Kościół Maricaki w Krakowie

Bazylika Mariacka w Krakowie.

Sercem Krakowa, miejscem, które jest najbardziej reprezentatywne i jednocześnie najczęściej odwiedzane przez krakowian w celach towarzyskich jest oczywiście Rynek Główny.

Znajdując się na nim zobaczymy od razu kilka interesujących budowli, które są wizytówkami tego miasta. Sukiennice, czyli miejsce intensywnego handlu w dawnych czasach, pomnik wybitnego polskiego pisarza Adama Mickiewicza oraz ratusz to nie wszystko, co rzuci się nam w oczy. Na rynku znajduje się także jeden z najpiękniejszych kościołów w skali całego kraju. Niewiele miejsc sakralnych może równać się pod względem piękna z Kościołem Mariackim. Jego wnętrze będzie w stanie przykuć uwagę nie miłośników sztuki sakralnej, ale także te osoby, które są niezwykle wrażliwe na piękno. Ołtarze, wykończenia ścian to ewenementy w skali polskiej i i europejskiej.

Bazylika Mariacka to cud architektury gotyckiej. Powstał w XIV- XV wieku, kiedy to gotyk był bardzo popularny. Kościół jest imponujący rozmiarów jak na warunki krakowskie. Nie tylko na zewnątrz jest on estetyczny. Największe bogactwa kryje jego wnętrze, które uchodzi za jedno z najpiękniejszych jeżeli chodzi o wnętrza kościołów w całej Polsce. Najważniejszym elementem znajdującym się w środku jest Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Jego autorem jest Wit Stwosz. Samo dzieło podzielone jest tradycyjnie, czyli na trzy części – scenę główną oraz na skrzydła. Oczywiście główną tematyką jest tutaj zaśnięcie Marii Panny, która jest otoczona przez apostołów. Ekspresja postaci dodaje odpowiedniego dynamizmu całemu przedstawieniu, która ma dzięki temu swój niepowtarzalny charakter.

Skrzydłach możemy dostrzec sześć radości Marii. Począwszy od Zwiastowania do Zesłanie Ducha Świętego. W momencie, gdy szafa ołtarza jest zamykana, od razu pojawiają się scen z Marii oraz Jezusa. Każdy element wykonany jest niezwykle starannie. W tym tkwi tajemnica piękna tego dzieła.

Bazylika Mariacka oraz ołtarz są polskim dziedzictwem narodowym i dlatego też zabytek ten poddawany jest regularnym renowacjom. W 2015 rozpoczęto renowację całego ołtarza. Wykonawcą jest Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej ASP. To bardzo czasochłonny i kosztowny proces. Według wstępnych założeń realizacja wszystkich założeń planu będzie trwać około 6 lat. Łączny koszt renowacji wyceniany jest na blisko czternaście milionów złotych. Jest to jedna z najpoważniejszych inwestycji w konserwację zabytków, która ma miejsce obecnie w Polsce.

Bazylika Mariacka już od wielu wieków wrosła w scenerię krakowskiego rynku. Trudno sobie jest go teraz wyobrazić bez jego obecności. Jest to miejsce polecane każdemu człowiekowi głęboko wierzącym. Bazylika Mariacka poza okresem renowacji jest otwarta dla wiernych oraz turystów. Jest czynna i można wziąć udział w liturgiach, które odprawiane regularne. Często wykorzystywana jest to liturgii w intencji najważniejszych wydarzeń mających miejsce w naszym kraju. Jest to odpowiednie miejsce na wszelkiego rodzaju ślubowania czy też inauguracje typu zaprzysiężenie prezydenta.

Wynajem samochodu w Krakowie zapewni każdemu możliwość poznania nie tylko Krakowa lecz również takich miejsc jak Oświęcim, Wadowice itp.


Leave a Reply